Podle čeho vybírat osobní váhu?

Osobní váhu by měl mít doma každý. K dostání jsou různé modely a dva základní typy – mechanická a digitální.

Na co se zaměřit při výběru osobní váhy?

Důležitým parametrem je nosnost váhy. Ve většině případů mají váhy nosnost 150 kg. Naleznete však i modely, které mají nosnost vyšší.

Samozřejmostí je přesnost. U osobní váhy je to 100 gramů. Větší přesnost mají váhy kojenecké nebo lékařské.

Mechanické váhy nepotřebují pro svůj provoz nic, upravují se pomocí kolečka, kterým ukazatel nastavíte na nulu. Mechanická váha má poměrně dlouhou životnost a je dosti odolná. Nevýhodou je její neúplná přesnost. Váhu neurčíte přesně na gramy.

Digitální váhy potřebují pro svůj provoz baterie. Ukazují hmotnost přesněji, než váhy mechanické a to někdy až na desetinu kilogramu. Číselná hodnota je hned a zřetelně viditelná. Jsou však více citlivé na poškození.

Tip pro vás

Šikovným pomocníkem je analytická osobní bluetooth váha. Lze ji synchronizovat s mobilní aplikací. Získáte tak podrobnou zprávu o svém pokroku v případě, že cvičíte nebo jste si upravili stravu. Aplikace zobrazuje denní kalorické požadavky, které zohledňují vaše statistiky.

Co analytická váha nabízí? Především je to podrobné měření vaší tělesné hmotnosti. Poskytne výpočet BMI, změří tělesný tuk, kostní a svalovou hmotu nebo obsah vody v těle. V kombinaci s aplikací vám poskytne denní požadavek na kalorie.

Pravidla vážení

Aby bylo vaše vážní co nejpřesnější, je potřeba dodržovat několik pravidel. Je-li váha digitální, je potřeba kontrolovat, zda nejsou vybité baterie. Váha musí být umístěná na rovnou plochu a vážení by mělo probíhat vždy na stejném místě. Vážení by mělo být bez oblečení, vždy přibližně ve stejnou dobu, ideálně ráno, před snídaní. Tak zajistíte vždy stejné podmínky. Kontrolovat svoji hmotnost není potřeba každý den, postačí jednou týdně.