Co jste možná nevěděli o punčochách

Punčochy a punčocháče tvoří neoddělitelnou součást každého ženského šatníku. Znáte však jejich historii?

Punčochové kalhoty nosili i muži

Lidé měli snahu chránit si nohy od nepaměti. Zpočátku si na ně oblékali pruhy kůže nebo látky, které vyráběli tkaním.

Předchůdci dnešních punčocháčů se objevují již v době starobylého Egypta, Říma nebo starověké Číny.

Přiléhavé kalhoty, které byly obdobou dnešních legín, nosili v minulosti muži. Ženy používaly punčochovou variantu vyrobenou z ovčí vlny. Tyto plnily především ochrannou funkci. Tu později nahradila funkce estetická. Také materiál se poněkud změnil. Začalo se používat velmi luxusní hedvábí.Vyráběly se ručně a tato výroba byla velmi nákladná a vyrobil se pouze omezený počet kusů. To se zlepšilo s vynálezem tkalcovského stroje, který celý výrobní proces urychlil. Punčochy jsou spojovány i se jménem William Lee, který vynalezl pletací stroj. Ten pro pletení punčoch využíval systém jehel. Později jej zdokonalil William Cotton.

Do poloviny 20. století zdobily punčochy nohy výsadně šlechtě. Představovaly tak velmi žádaný módní doplněk. Do obchodních řetězců se dostali poprvé punčochy v roce 1939 a to v Americe. Vyrobeny byly z odolného nylonu a na pultech se po nich ihned zaprášilo. První silonky se objevují v roce 1950 a jsou spojovány s vynálezem polyamidové příze. Na něm se podílel i náš vědec Otto Wichterle. Po polovině 20. století se do punčoch začala přidávat lycra, která dělala punčochy ještě pružnější a odolnější.

A co současnost?

V současné době si můžete pořídit punčochy různě vzorované, různě silné i v různých barvách. Punčochové zboží nabízí kreativní design a to díky moderním metodám tisku a tkaní a inovacím v materiálech, které se pro jejich výrobu používají. Punčochy a punčocháče patří mezi samozřejmý doplněk outfitu každé ženy.