Jak se zbavit škrábanců na autě

Jsou věci, které zkrátka neovlivníme. Ať už se jedná o odražený kamínek, špatného souseda na parkovišti před obchodním domem, nebo škrábanec na místech, kde bychom to ani nevymysleli. Nyní je jedno čí to byla vina, ukážeme si, jak ji napravit.

Ačkoliv se to nezdá, tak oprava laku na autě při malém poškození nemusí být nijak složitá, vyjde poměrně levně a zvládnout by jí mohl každý. Není třeba platit tisíce za lakýrníka, bude nám stačit trocha snahy a píle. Existuje několik možností.

Jak se zbavit škrábanců na autě

Vybrali jsme pro Vás 3 nejčastější a nejjednodušší způsoby jak se zbavit škrábanců na autě i bez pomocí profesionála.

Tužka na opravu škrábanců

Tužka je nejjednodušší retušovací přípravek pro laiky. Pomáhá nám v případě, že se jedná o drobné oděrky na laku, které jsou drobné a mělké. Vzniklé oděrky tužkou pouze přetřete a necháte vytvrdnout. Jedná se navíc o univerzální produkt pro všechny typy laku.

Tužka na opravu laku obsahuje tekutinu, která oděrku zacelí a působením UV záření postupně zatvrdne. Tím vytvoří mikrofilm, který je odolný vůči vodě a dalšímu poškození. Tužku na škrábance bychom tedy doporučili v případě drobných kosmetických vad každému.

fix-it-pro

Voskovky pro zakrytí rýh

Jedná se o speciální voskovky, které jsou určeny k zakrytí viditelnějších a hlubších rýh. Voskovy jsou na první pohled identické s těmi pro děti, avšak mají rozdílné chemické složení, díky kterému jsou odolné na karoserii a dobře drží. Aplikace je navíc velmi jednoduchá. Voskovkou stačí několikrát přejet místo poškození rychlými pohyby a zaplnit jej po celé ploše. Otřeme zbytek přebývající voskovky a přeleštíme hadrem. Pak je již pouze na místo naneseme nanotekutinu s pigmentem.

Je to sice o malinko pracnější než tužka, ale voskovky také dobře vyřeší vaše problémy a navíc si poradí i s hlubšími škrábanci. Je však třeba počítat, že z blízka bude stále viditelné místo poškození laku. Další nevýhoda je, že voskovky se prodávají klasicky v barevných provedeních a ne vždy je jednoduché trefit správný odstín. 

Celkově se voskovky řadí mezi levné a efektivní řešení problémů s poškozeným lakem. Je však třeba zmínit, že tužka na opravu laku je pro retuš stále lepší variantou.

Brusné pasty

Pokud jsou rýhy již hlubší tak nemá smysl používat voskovky nebo retušovací pero. Tyto produkty slouží na menší poškození. V tomto případě již budeme muset plochu rozleštit.

K tomu se používají právě brusné pasty. Díky brusným částicím se povrch vyhladí a odstraní se nečistoty, šmouhy i škrábance. Brusné pasty navíc můžete použít buď ručně, nebo můžete použít leštičku. Při výběru je potřeba si dát pozor na typ pasty, existují totiž pasty univerzální i barevné.

pasta-na-odstraneni-skrabancu-z-laku-nano-houbicka