Fontánky jako dekorace i vodní prvek do každé zahrady

V minulých dobách představovaly zahradní fontány ozdobu každé zahrady. V parcích nebo na náměstích se s nimi můžeme setkat i dnes. Jedná se o větší kamenné stavby. Nabízejí příjemné osvěžení a někdy vytvářejí i originální architektonický prvek prostoru.

Pokud se však chystáte pořídit si zahradní fontánku, určitě neuvažujete o takové, která bude mít velké rozměry. Bude fungovat jako doplněk třeba k malému zahradnímu jezírku. Její velikost by měla být v souladu s velikostí zahrady.

Výběr materiálu je důležitý

Vybírejte takový materiál, který bude v souladu se vzhledem vaší zahrady. Fontánka musí dokonale zapadnout do daného prostoru a vytvářet s ním ladící kompozici. Na výběr máte celou řadu materiálů. Ideální volbou jsou materiály přírodního charakteru nebo alespoň vzhledu.

Plovoucí a ukotvené

Než začnete vybírat, ujasněte si, co od fontánky očekáváte. Na výběr máte dvě základní varianty – ukotvenou nebo plovoucí. Ve druhém případě bývá fontánka velmi často na solární pohon. Pohybuje se po vodní hladině a nabízí různé druhy trysek nebo vodopádů. Někdy voda tryská do velké výšky, v jiných případech pouze jemně bublá. Někdy vytváří dokonalé vodní efekty. Její instalace je velmi jednoduchá. Můžete ji nechat volně plout nebo ji upevníte. Pro výběr tohoto druhy fontánky hraje asi hlavní roli cena, velikost fontánky a její výkon.

Chcete-li si pořídit fontánku ukotvenou, s masivnější konstrukcí, musíte pro ni zvolit vhodné místo. Bude vytvářet architektonický prvek zahrady.

Co se materiálu týká, prim hraje kámen. Vzhledem k jeho vyšší ceně jsou však na trhu k dostání i jeho imitace. Tvar fontánky závisí na vašem vkusu a na ostatních dekoračních prvcích zahrady. Kromě tradičních tvarů se nabízejí i tvary méně obvyklé, ve tvaru různých živočichů nebo rozvitých květů.