Čelovka je šikovný pomocník do dílny, na zahradu i pro sportovní aktivity

Čelovka je velmi šikovný pomocník, který nám poslouží, když je mlha, šero nebo dokonce tma. Při práci nebo během chůze máme volné ruce a třeba při jízdě na kole nebo na lyžích svítí ve směru našeho pohledu. Běžně ji používají hasiči, myslivci nebo policisté. Vzhledem k tomu, že výběr je opravdu široký, je potřeba se zaměřit na několik důležitých faktů. Patří mezi ně podmínky, při kterých budeme čelovku používat, jak často bude čelovka v provozu nebo pro koho je určená.

Základní parametry důležité při výběru

Do základních parametrů patří, kromě hmotnosti, výdrže a odolnosti, také světelný tok, maximální dosvit a druh napájení.

Světelný tok

Někdy bývá označován jako světelný výkon a udává intenzitu čelovky. Jednotkou je jeden lumen.

  • Čelovky se světelným tokem méně, než 100 lumenů jsou vhodné pro domácí použití, třeba když nefunguje elektřina nebo pro případ večerního venčení čtyřnohého mazlíčka.
  • Světelný tok 100 – 400 lumenů je vhodný pro outdoorové aktivity
  • Světelný tok větší než 400 lumenů je ideální volba do náročných podmínek pro profesionální použití nebo pro extrémní sportovní aktivity.

Dosvit

Určuje vzdálenost osvětlení. Pro běžné aktivity postačí dosvit 50 metrů. Pro sportovní aktivity je vhodnější volbou dosvit delší. Většina čelovek nabízí více režimů, které se dají v průběhu používání upravovat. Čím bude čelovka výkonnější, tím delší bude mít dosvit. Bohužel je pak nižší doba svícení.

Napájení

To vybíráme podle četnosti a způsobu používání. Nejčastěji se jedná o baterie knoflíkové, mikrotužkové AAA, tužkové AA, lithiové nebo Li-ion akumulátory.

Knoflíkové baterie se používají především u čelovek s nižším výkonem nebo u těch, které mají menší rozměry. Nejčastější variantou jsou baterie mikrotužkové a tužkové. U výkonnějších čelovek se pak setkáme s bateriemi lithiovými nebo Li-ion akumulátory.